T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Tarihçe


HASAL HAKKINDA


Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, 4 Haziran 1984 yılında 108 öğrenci ile eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır.

Okulumuzda bir müdür, iki müdür yardımcısı ve 48 öğretmen görev yapmaktadır.

Tamamı kullanımda 24 adet derslik, robotik atölyesi,proje toplantı odası,fizik, kimya, biyoloji laboratuarları, kütüphane, satranç odası, müzik odası ve resim atelyesinde ideal eğitim koşullarında, deneyerek ve yaşayarak eğitim yapılmaktadır.Yabancı diller odası,fen bilimleri odası,psikolojik danışma rehberlik servis odası, öğretmenler odası ve üç adet idari oda ile okul aile birliği odaları bulunmaktadır.

Okulumuzun öğrencileri için uluslar arası yeterliliklere sahip spor kompleksi, yemekhane ve kantini (kafeterya özellikli) ile çok amaçlı konferans salonu hizmet vermektedir.

Okulumuz çağın gereği teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında sürekli bir gelişim ile kullanmaktadır. İdari amaçlı MEB ADSL internet kullanımı dışında, okulumuzun tüm bina ve eklentilerini kapsayan, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açık, 4 MBps hızında kablosuz internet ağı mevcuttur.  Sınıflarımızın hepsinde akıllı tahta  donanımı mevcuttur.


Hedefimiz herkesin hedefi olmaktır. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi (HASAL) olarak amacımız; öğrencilerimizi, sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal değerlere sahip çıkan, evrensel değerlerden haberdar ve donanımlı, özgüveni tam, sorumluluk alan ve paylaşabilen, analitik düşünce yapısına sahip, teknolojiyi özümsemiş ve faydalı kullanan, üretken, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye açık, Atatürk İlkelerine ve Demokratik Cumhuriyete bağlı, ülkesine, topluma, insanlığa ve doğaya sahip çıkan, saygılı ve yararlı bireyler olarak yetiştirmektir. Okulumuz idarecileri, eğitimcileri, öğrencileri, velileri ve tüm çalışanları daima bu amaçları gerçekleştirmek için çalışmaktadırlar.

Anadolu Liseleri giriş sınavlarında (OKS, SBS) başarı sıralamasında en üst dilimdeki öğrencilerin tercih ettiği okul olma özelliğini kazanmış bulunmaktayız.

ÖSS´deki başarı grafiğimiz sürekli yükselmekte, hem bireysel olarak hem de Anadolu Liseleri arasında önemli dereceler elde etmekteyiz.

Okulumuzun şimdiye kadar verdiği yabancı dil eğitimi ile mezun öğrencilerimiz üniversitelerinde hazırlık sınıflarını okumadan lisans eğitimine başlamaya hak kazanmışlardır.

HASAL, Fiziki altyapısı ve donanımı, yurdumuz için onur verici bir eğitim-öğretim ortamı ve alanında uzman eğitim kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

FERİT AVNİ SÖZEN VAKFI


FERİT AVNİ SÖZEN

03-11-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Vakfımız kurucularından Ferit Avni Sözen 1914 yılında Ordu’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1940 yılında Hasköy Nahiye Müdürlüğü’ne tayin edilmiştir.Bu görevi sırasında karakol binası ve karakola giden yolun yapılmasındaki gayretinden ·dolayı takdirname ile taltif edilmiştir. 1941 yılında Taksim Nahiye Müdürlüğü, 1943 yılında Dikili Kaymakamlığı görevlerinde bulunmuştur. Kaymakamlığı süresince çalışkanlığı ve genel kültürü ile Dikili’de görev yapmış olan kaymakamlar arasında etki bırakan bir kişilik olarak yer tutmuştur.

1945 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne tayin edilerek, göreve basın yayın tetkik bürosunda başlamıştır. Bunun ardından 1950 yılında İstanbul Emniyet Müdür Muavinliğine atanmış, bir dönemde avukatlık yapmıştır.
Ferit Avni Sözen, senelerce eğitim ve kültür alanındaki çalışmalarıyla gündemde olan kardeşi Meliha Avni Sözen ile birlikte onun adına İstanbul’da eksikliğini hissettikleri, kapalı alanda birçok firmayı bünyesinde toplayan uluslararası fuarları gerçekleştirmek için 1984 yılında büyük bir ticaret ve kültür merkezi kurmuşlardır. 13 yıl hizmet veren fuar merkezinin bulunduğu Mecidiyeköy’deki Cadde, bugün Meliha Avni Sözen caddesi olarak anılmaktadır.

 Ferit Avni Sözen ve Meliha Avni Sözen, dedeleri Ömer Ağazade ve babaları Hüseyin Avni Sözen’den devraldıkları “Ülkede gerekli gördükleri her kuruluşa yardım etme” geleneğini sürdürerek babaları Hüseyin Avni Sözen’in adını vermek şartıyla Koşuyolu’nda bulunan arsalarını Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamışlardır. Üzerine kurulan okul 1984–1985 eğitim yılında Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi olarak hizmete girmiştir. Kısa zamanda başarılı okullar arasına giren, çeşitli etkinliklerde ve yarışmalarda birçok dereceler elde eden, ödüller alan Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ni maddi ve manevi destekleyen Ferit Avni Sözen ve eşi Nükte Sözen okula bir spor kompleksi yaptırma kararı almışlardır.

 1994 yılında başlanan inşaat devam ederken, bir vakıf kurma gereği duyan Ferit Avni Sözen Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş, dinamik nesiller yetiştirmek ve eğitim kurumlarına destek olmak amacıyla 16.07.1996 tarihinde FERİT AVNİ SÖZEN EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI ’nı kurmuşlardır. 13.01.1997 yılında Ferit Avni Sözen’in ölümünden sonra eşi Nükte Sözen tarafından spor kompleksi ve konferans salonu tamamlanarak, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nin hizmetine sunulmuştur.

NÜKTE SÖZEN

1938 yılında Bursa’da doğdu.Babasının ölümü nedeniyle 1942 yılında annesi ile birlikte İstanbul’a gelerek Nişantaşı’na yerleştiler.

Kısa bir müddet sonra annesini kaybeden Nükte Sözen,çok sevdiği annesinin yerine koyduğu değerli teyzesi gazeteci M. Cevdet Bilen ile birlikte hayatını sürdürmeye başladı.Bilgi birikimi yüksek,sosyal hayatın içinde çok aktif biri olan gazeteci teyzesinden çok şey öğrendi.Nilüfer Hatun İlkokulu’nda okuyan Nükte Sözen Nişantaşı Kız Lisesi’ne devam etti.Çok keyifli çocukluk ve genç kızlık geçiren Nükte Sözen’i şansızlıklar bir türlü bırakmadı.Ne yazık ki annem dediği teyzesini genç yaşta kaybetti.

Bugün Nükte Sözen eşi ile birlikte kurdukları vakıfta,vakfın amacı doğrultusunda Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı çağdaş,dinamik nesiller yetiştirmek için eğitim kurumlarına ve öğrencilere destek vererek Sözen ailesini geleneğini sürdürmektedir.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 24.12.2012 - Güncelleme: 08.07.2018 21:49 - Görüntülenme: 7771
  Beğen | 0  kişi beğendi