Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Hüseyin Avni Kimdir?

HÜSEYİN AVNİ SÖZEN

 

Hüseyin Avni

          Hüseyin Avni Bey (1885-1963) Ordu´da doğmuştur. İdadi tahsilinden sonra ticaret hayatına atılarak başarılı bir iş adamı olmuştur.

          1. Dünya Savaşı´nda ve İstiklal Savaşı´nda maddi ve manevi varlıklarını vatan uğruna feda etmekte asla tereddüt etmemiştir. Atatürk´ü çok seven, Büyük Zafer´e kadar onun yanından ayrılmayan Hüseyin Avni Sözen Bey´in İstiklal Savaş´ı yıllarında büyük hizmetleri olmuştur.

 

Hüseyin Avni

          Pontus Rum ve Ermeni çetelerine karşı Kuvayi Milliye´nin arkadan vurulmaması için, Giresunlu Topal Osman´ın bin kişilik mücahitlerini Karadeniz ve havalisinde iaşe ve barınmalarını, silah mühimmatlarını temin etmiştir. İstanbul´daki Karaağaç Cephaneliğinden Karamürsel´e, oradan da Karadeniz´e cephane nakletmek suretiyle vatana hizmet etmiştir. İngilizlerden kaçak bu tehlikeli iş için kendi parası ile büyük ve süratli motorlar satın alarak Eyüb Kaptan´ın idaresine vermiştir. Bu suretle Pontuscular ve Ermeni Taşnak çeteleri mağlup edilmiş, Karadeniz ve havalisi Kuvayi Milliye´nin hakimiyeti altında kalmıştır.

 

          SÖZEN Ailesi, Eğitim Kurumlarına, Türk Hava Kurumu´na, hastanelere, Kızılay´a, askeri derneklere her zaman bağışlarda bulunmuştur ve bulunmaya devam etmektedir.

Yayın: 2012-12-24 - Güncelleme: 2012-12-24 18:55:11 - Görüntülenme: 4973