T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Hüseyin Avni Kimdir?


HÜSEYİN AVNİ SÖZEN

 03-11-2017

 

         

 

 

 

 

 

 

Hüseyin Avni Bey (1885-1963) Ordu´da doğmuştur. İdadi tahsilinden sonra ticaret hayatına atılarak başarılı bir iş adamı olmuştur.

1. Dünya Savaşı´nda ve İstiklal Savaşı´nda maddi ve manevi varlıklarını vatan uğruna feda etmekte asla tereddüt etmemiştir. Atatürk´ü çok seven, Büyük Zafer´e kadar onun yanından ayrılmayan Hüseyin Avni Sözen Bey´in İstiklal Savaş´ı yıllarında büyük hizmetler

Pontus Rum ve Ermeni çetelerine karşı Kuvayi Milliye´nin arkadan vurulmaması için, Giresunlu Topal Osman´ın bin kişilik mücahitlerini Karadeniz ve havalisinde iaşe ve barınmalarını, silah mühimmatlarını temin etmiştir. İstanbul´daki Karaağaç Cephaneliğinden Karamürsel´e, oradan da Karadeniz´e cephane nakletmek suretiyle vatana hizmet etmiştir. İngilizlerden kaçak bu tehlikeli iş için kendi parası ile büyük ve süratli motorlar satın alarak Eyüb Kaptan´ın idaresine vermiştir. Bu suretle Pontuscular ve Ermeni Taşnak çeteleri mağlup edilmiş, Karadeniz ve havalisi Kuvayi Milliye´nin hakimiyeti altında kalmıştır.

SÖZEN Ailesi, Eğitim Kurumlarına, Türk Hava Kurumu´na, hastanelere, Kızılay´a, askeri derneklere her zaman bağışlarda bulunmuştur ve bulunmaya devam etmektedir.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 24.12.2012 - Güncelleme: 08.07.2018 20:44 - Görüntülenme: 9537
  Beğen | 4  kişi beğendi

Etiketler :
Hüseyin Avni,